XXIV. Csángó Fesztivál - Jászberény

Közel 50 program, 1000 közreműködő, 20 zenekar 

 

10 jászberényi együttes, 15 hagyományőrző együttes

Moldvából, Gyimesből, Erdélyből, Felvidékről

 

Tervezett külföldi együttesek a következő országokból:

Görögország, Törökország, Lengyelország, Szerbia, Grúzia

 

        Gyimesi csángók: Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, Setétpataka, Csinód

Moldvai csángók: Somoska, Klézse, Pusztina, Lészped, Hodorog András, Legedi István

 

Erdélyi, felvidéki, magyarországi hagyományőrzők:

Györgyfalva, Szucság, Türe, Magyarpalatka, Ördöngősfüzes, Budatelke, Vesszős, Sülye, Vajdaszentivány, Magyarbőd, Nagyecsed, Bag, Elek

 

Rendező: Folklór Kulturális Közalapítvány és a Jászság Népi Együttes

 

 

www.csangofesztival.hu

 

www.facebook.com/CsangoFesztivalJaszbereny

 

www.youtube.com/csangofesztival

 

 

 

 

A rendezvényt a Sebő együttes Hatvanhat c. műsora nyitja meg augusztus 5-én, de fellép majd Lajkó Félix (augusztus 6.) és Palya Bea is (augusztus 7. - csütörtök - 20.00). A 6 napos fesztiválon szerepel a BaHorKa feat Fanfara Complexa, a MagyarVista zenekar, Cimbaliband, Pál István „Szalonna” és bandája, és itt lesznek a Fölszállott a páva televíziós vetélkedő kategória győztesei, valamint a rendezvény fő szervezője, a Jászság Népi Együttes http://www.facebook.com/JaszsagNepiEgyuttesJaszberenyis. 

A gyerek- és családi programok mellett moldvai, gyimesi, erdélyi, felvidéki hagyományőrzők, pálinka- és bormustra, folklórműsorok, szentmise, éjszakai koncertek és gasztronómiai különlegességek táncházak, tűzijáték, továbbá számos érdekes program várja a látogatókat (lásd csatolva). A rendezvény érdekessége, hogy augusztus 9-én, szombaton itt rendezik meg a VIII. MAGYAR - MAGYAR Konferenciát, melynek témája a hagyomány továbbélése.

Gyökerek

 

Minden nép számára fontos, hogy megismerje saját értékeit, de emellett nem feledkezhetünk meg a szomszédos népek táncairól, kultúrájáról sem. Ez a szemlélet, hívta életre a Csángó Fesztivált, amely idén immár 24. alkalommal várja a látogatókat Jászberényben. A rendezvény bemutatja a különböző országok kisebbségeinek szokásait, s így még többen megismerhetik a határainkon innen és túli autentikus magyar és európai kultúrákat, népművészeti értékeket. Így talán van remény, hogy kisebbségi létükben is megőrizzék egyedi csángó magyar kultúrájukat.

 

Miért éppen Jászberényben?

 

A magyar néptánc mozgalom legkiemelkedőbb együttesei közé tartozó Jászság Népi Együttes táncosai kutatják a magyar élő néptánc gyökereit, a magyar nemzeti kultúra egyik meghatározó részét.  Így jutottak ki először 1990-ben az együttes táncosai Moldvába, az első gyűjtőútra. Még ez évben meghívtak 1 autóbusznyi erdélyi és moldvai táncost, zenészt a Nemzetközi Tánc - és Zenésztáborba, melynek célja felhívni a figyelmet és megismertetni minél több emberrel az évszázadok óta az anyanemzettől elszigetelten élő magyarság sorsát. A kilencvenes évek elején a jászberényi Csángó Fesztivál volt az első kapu Magyarországon, amely nyitott a környező országok kisebbségi kultúrája felé. Jászberény Város Önkormányzata a kezdetektől támogatja a rendezvényt.

 

Szakmai háttér

 

A Folklór Kulturális Közalapítvány és a Jászság Népi Együttes szervezi 1981 óta a Nemzetközi Tánc - és Zenésztábort, és 1991 óta főrendezője a Csángó Fesztiválnak.

Fesztiváligazgató, rendezők, szervezők: a szervezésben kiváló táncosok vesznek részt, akik számos szólótáncos díjjal, Népművészet Ifjú Mestere kitüntetéssel rendelkeznek.

Az 1971-ben alakult Jászság Népi Együttes a hazai amatőr néptánc-mozgalom egyik legkiemelkedőbb szereplője. Első igazi sikerüket 1977-ben érték el az országos televíziós KI MIT TUD verseny megnyerésével. Művészeti munkájuk egyik legnagyobb elismeréseként megkapták az „Örökös Kiváló Együttes” címet és a „Bartók díjat”. 2012-ben Fölszállott a páva televíziós vetélkedő győztesei néptánc kategóriában, idén 2013-ban megkapták a Csokonai Vitéz Mihály közösségi állami kitüntetést.

 

Mindne jog fenntartva! 2003 Jász Napló